Søg rejser
Afbudsrejser
Rejsemål
Rejsemål
4TZ 4073

Billige golfrejser

Porto Santo

Grækenland
Kreta - Chaniakysten
Kreta - Loutro
Rhodos
Paleros
Sivota
Meganisi
Parga
Evia
Spanien
Mallorca
Gran Canaria
Tyrkiet
Alanya
Side
Italien
Calabrien
Egypten
Hurghada
Sharm El-Sheikh
Portugal
Porto Santo
Østrig
St. Anton
Mayrhofen
Rejseformer
Rejseformer
Pensioner
All Inclusive
Helpension
Halvpension
Morgenmad
Mini All Inclusive
Uden pension
Temaer
Sommerrejser
Vinterrejser
Aktiv ferie
Golfrejser
Strandhoteller
Voksenhoteller
Børnevenlige hoteller
Lejlighedshoteller
4-stjernede hoteller
5-stjernede hoteller
Hoteller med værelsesvalg
Hoteller med vandrutsjebaner
Hoteller med privat pool
Kun fly
Grupperejser
Aktiv Ferie - Vida Retreat
Jesper Panorama
Yogarejser
Golfhøjskole
Vandreferie
Info
Info
Alt om rejsen
Bestilling, ændring, afbestilling
Før afrejse og flyrejsen
Pakkeliste
Under rejsen
Efter rejsen
Forsikringer
Gavekort
Fordele & rabatter
Primo Tours app
Tryghedspakke
Om Primo Tours
Kontakt og åbningstider
Nyhedsbrev
Presse
Vilkår og betingelser
Rejseforedrag
Job på destinationerne
Få et tilbud
Søg
Søg
Søg
Favoritter
Min billet
Kontakt os
info@primotours.dk
+45 8818 4618
Primo Tours åbningstider
mandag: 09.30-16.30
tirsdag: 09.30-16.30
onsdag: 09.30-16.30
torsdag: 09.30-16.30
fredag: 09.30-16.30
lørdag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
søndag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
Primo Tours A/S
Rindumgaards Allé 3, Rindum, 6950 Ringkøbing
Alt om rejsen
  • Bestilling, ændring, afbestilling
  • Før afrejse og flyrejsen
  • Under rejsen
  • Efter rejsen
  • Forsikringer
Om Primo Tours
  • Kontakt og åbningstider
  • Nyhedsbrev
  • Presse
  • Vilkår og betingelser
Grupperejser
  • Yogarejser
Populære rejsemål
  • Kreta - Chaniakysten
  • Rhodos
  • Sivota
  • Meganisi
  • Parga
  • Evia
  • Mallorca
  • Alanya
  • Side
  • Calabrien
  • Sharm El-Sheikh
  • Hurghada
  • Gran Canaria
Rejseformer
  • All Inclusive
  • Helpension
  • Halvpension
  • Morgenmad
  • Mini All Inclusive
  • Uden pension
  • Sommerrejser
  • Vinterrejser
  • Aktiv ferie
  • Golfrejser
  • Strandhoteller
  • Voksenhoteller
  • Børnevenlige hoteller
  • Lejlighedshoteller
  • 4-stjernede hoteller
  • 5-stjernede hoteller
  • Hoteller med værelsesvalg
  • Hoteller med vandrutsjebaner
  • Hoteller med privat pool
  • Kun fly
Rigtig go' ferie!
CookieindstillingerCookiepolitik© Primo Tours

Lichnos Beach Hotel m/halvpension

Parga,Grækenland
Meget godt100 gæsteanmeldelser
4.4/5
Book din rejse
Faciliteter
Vis på kort
Om rejsemålet
Hotel på stranden
Halvpension

Flot og moderne strandhotel med den smukkeste havudsigt

Lichnos Beach Hotel ligger smukt indrammet af frodige og velduftende blomster, oliventræer og citrontræer. Lichnos Beach Hotel tilbyder de perfekte omgivelser til en daseferie ved pool og strand, og er samtidig et godt udgangspunkt, hvis du ønsker at leje din egen bil og tage på eventyr på det græske fastland. Kom helt ned i gear på dette flotte og nyligt renoverede hotel, som ligger med den smukkeste havudsigt og direkte ned til eget strandområde. Hotellet råder over en skøn solterrasse med en dejlig swimmingpool, hvor du fra solsengen kan nyde den imponerende havudsigt. Både ved poolen og ved hotellets private strandområde, er liggestole og parasoller til fri afbenyttelse. Hvert værelse får tildelt faste solsenge, så du altid har garanti for en plads på stranden. Hotellet er omgivet af grønne områder og i haven ved siden af stranden finder du  hotellets buffetrestaurant og strandbar, hvor der flere gange ugentligt kan opleves underholdning i aftentimerne. Ønsker du at besøge  billedskønne by, Parga, som ligger blot 4 km. fra hotellet, kan du enten tage turen med taxi, til fods eller med taxibåd (i udvalgte perioder).

 

Hotellet består af tre forskellige værelsesbygninger. Hovedbygningen med reception og lobby har som den eneste elevator. Udover hovedbygningen er der en værelsesbygningen ved siden af poolen, og en værelsesbygning tæt ved stranden og restauranten. Bygningerne er forbundet med stisystemer og trapper. Da hotellet og værelsesbygningerne ligger i kuperet terræn, kan det ikke anbefales til gangbesværede.

 

Beliggenhed
Hotellet har en skøn beliggenhed lige ned til stranden i Lichnos bugten på vestkysten af det græske fastland. I området finder du flere smukke strande og seværdigheder. Hotellet ligger blot 4 km. fra Parga, hvor du mødes af farverige huse og den dejlige havnepromenade, som er byens naturlige samlingspunkt. Her ligger et stort udvalg af restauranter og tavernaer side om side og indbyder til en skøn middag eller en forfriskende drink, mens du nyder solnedgangen. I de omkringliggende gader findes et fint udvalg af små butikker med alt fra souvenirs til kunsthåndværk. Krioneri Beach ligger i umiddelbar forlængelse af havnepromenaden, mens den populære Valtos-strand ligger i nabobugten bag byens gamle fæstning.

Faciliteter
Er du til ren afslapning i smukke omgivelser, er Lichnos Beach Hotel et helt ideelt valg. Her kan du nyde dagen ved hotellets hyggelige poolområde med udsigt til havet, eller bruge dagen på den skønne strand, hvor en snorkeltur kan anbefales. Ved både pool og strand er liggestole og parasoller til fri afbenyttelse. Hotellets buffetrestaurant ligger ved stranden, så måltiderne kan nydes i de smagsfuldt indrettede udendørs omgivelser med udsigt til havet. Ved stranden finder du også hotellets bar, hvor du kan nyde forfriskende drinks og cocktails til lyden af live musik, som spiller flere gange i ugen. Til de mindste har hotellet en lille legeplads, og der arrangeres underholdning for børn flere gange i løbet af ugen. Er du til vandsportsaktiviteter, kan disse købes ved eksterne partnere på stranden. Der er mulighed for lån af pool- og strandhåndklæder. Der er gratis Wi-Fi på hele hotellet. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Grækenland kan variere, og udfald kan forekomme.

Værelser
På Lichnos Beach Hotel indkvarteres du i superflotte og moderne indrettede værelser. Værelserne har bad/toilet, hårtørrer, telefon, TV, gratis aircondition, gratis safety-boks, minibar/køleskab og kaffemaskine. Alle værelser har egen balkon eller terrasse, hvorfra du kan nyde den skønne udsigt til havet.

Du kan vælge mellem flere forskellige værelser, hvor der er plads til alt lige fra 2 personer og helt op til 3 voksne + 1 barn.

Superior dobbeltværelse m/havudsigt (2 pers.)
Junior Suite m/havudsigt (2-3 pers.)
Deluxe dobbeltværelse m/havudsigt (2-2 pers.)
Superior Suite m/havudsigt (2-3 pers.)
Double Executive m/havudsigt (2-3 pers.)
Familie Junior Suite m/havudsigt (2-3 pers. + evt. 1 barn)
Deluxe Junior Suite med jacuzzi og havudsigt (2-3 pers. + evt. 1 barn)

Pension
Opholdet på Lichnos Beach Hotel er med halvpension, som inkluderer morgenmad og aftensmad. Måltiderne serveres fra buffet i hotellets hyggelige restaurant, som ligger lige ned til den skønne strand.

Morgenmad: kl. 07.30-10.45
Aftensmad: kl. 18.45-21.45

Ind – og udtjekning fra hotellet
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker man at beholde værelset i længere tid, skal man forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

 


Miljøafgift i Grækenland pr. 1/1-2024
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med den 1. januar 2018. Afgiften betales direkte til hotellet ved check-in enten kontant eller med kreditkort og er ikke inkluderet i rejsens pris.
Pris pr. værelse pr. nat varierer fra € 2,00 - € 15,00. Der vil derfor maksimalt blive opkrævet € 105,- og dette ved en uges ophold på et 5-stjernet hotel/lejlighed. Bemærk at rejseselskabets klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, som ligger til grund for afgiftens størrelse.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Afstande
Afstand til strand
50 m
Afstand til lufthavn
65 km
Afstand til centrum
4,5 km
Spar 300 kr. Pr. person
6.899 kr.
Samlet pris: 13.198 kr.
Inkluderet i rejsen
Danske rejseledere
Vælg værelser
Bestil din rejse
1
Resultaterne er for 2 voksne
Flyrejse

Hvis der er mulighed for at vælge forskellige afrejsetidspunkter, kan du vælge dit ønskede fly herunder.

Bestil rejse
Ikke klar til at bestille?Gem til favoritter
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 1
  • Restaurant
  • Bar
  • Børnepool
  • Parasoller
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Shuttlebus til centrum
  • Shuttlebus til stranden
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Legeplads
  • Mulighed for privat pool
  • Antal værelser: 110
  • Antal etager: 5
Værelsesfaciliteter
  • Balkon/terrasse
  • Minibar
  • Køleskab
  • Aircondition (evt. mod gebyr)
  • Safetyboks (evt. mod gebyr)
  • TV
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
  • Elkedel
Afstande
  • Lufthavn 65 km
  • Supermarked 4,5 km
  • Strand 50 m
  • Centrum 4,5 km
Lichnos Beach Hotel m/halvpension
Parga, Shutterstock 216744025

Parga

Den charmerende ferieby ligger i Epirus-regionen i det nordvestlige Grækenland, som er berømt for sine smukke strande og frodige omgivelser. Små, smalle gader snor sig mellem byens farverige huse på bjergskråningen, og fører dig fra den venetianske borgruin på toppen ned til byens hjerte, havnepromenaden.

Parga

Værd at vide om Parga

Maj-juni
20-26º°C
Juli-august
26-32º°C
September-oktober
21-28º°C
Flyv direkte fraBillund
Flyvetid3,5 time
Danske rejseledereFra maj til oktober
Antal spisesteder i lokalområdet
Autenticitet
Shopping
Strande
Udflugtsmuligheder
Drikkepenge
Ikke et kravDrikkepenge er ikke et krav men en god skik (typisk 5-10%)
Drikkevand
På flaske Det anbefales at holde sig til drikkevand på flaske
Lufthavn
Preveza Lufthavn (PVK)Der er en god times kørsel fra lufthavnen til Parga
Strøm
230V Samme stik som i Danmark
Tidsforskel
+1 timeGrækenland er 1 time foran Danmark
Valuta
EuroKortbetaling er ofte muligt. God idé med lidt kontanter
Vælg værelsePensionsform: Halvpension
Mulighed 1
Lichnos Beach Hotel Pool
Superior Dobbeltvær. (2 pers.) - havudsigt
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 2
Lichnos Beach Hotel Pool
Executive dobbeltværelse (2 voksne + evt. 1 barn) m. Havudsigt
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 3
Lichnos Beach Hotel Pool
Deluxe dobbeltværelse (2 voksne + evt. 1 barn) m. havudsigt
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 4
Lichnos Beach Hotel Pool
Junior Suite havudsigt (2 pers. + evt. 1 barn)
2 personer / Voksne: 2
25 sept.Fredag
02 okt.Fredag
09 okt.Fredag
Spar 600 kr.
15.798 kr.15.198 kr.
Spar 600 kr.
13.798 kr.13.198 kr.
Spar 600 kr.
17.198 kr.16.598 kr.
Spar 600 kr.
16.798 kr.16.198 kr.
Spar 600 kr.
14.798 kr.14.198 kr.
Spar 600 kr.
18.198 kr.17.598 kr.
Spar 600 kr.
17.798 kr.17.198 kr.
Spar 600 kr.
15.598 kr.14.998 kr.
Spar 600 kr.
18.998 kr.18.398 kr.
Spar 600 kr.
17.798 kr.17.198 kr.
Spar 600 kr.
15.598 kr.14.998 kr.
Spar 600 kr.
18.998 kr.18.398 kr.